Električni kapacitet
Električni kapacitet (znak: C) je fizička veličina kojom se izražava sposobnost tijela da na sebe primi električni naboj. Definira se kao omjer količine električnog naboja Q i razlike električnog potencijala U koja pri tom nastaje:
Mjerna jedinica za električni kapacitet u Međunarodnom sistemu je farad. [2]
Kapacitet kondenzatora
[uredi | uredi izvor]Kapacitet kondenzatora ovisi o geometriji i dimenzijama elektroda te svojstvima dielektrika kojim su elektrode međusobno izolirane. Tako je npr. kapacitet kondenzatora s paralelnim pločama:
gdje je
- ε permitivnost (dielektrična konstanta) dielektrika [3]
- S površina ploča [3]
- d udaljenost između ploča [3]
Jednačina je dovoljno tačna kada je udaljenost d mala u odnosu na druge dimenzije elektroda.
"Kapacitet" akumulatora
[uredi | uredi izvor]Kada se pojam "kapacitet" koristi kod akumulatora i baterija ne radi se o električnom kapacitetu kako je definiran u fizici, već o ukupnoj količini električnog naboja, obično u ampersatima (1 Ah = 3600 C).[3]
Nedovršeni članak Električni kapacitet koji govori o fizici treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.
Također pogledajte
[uredi | uredi izvor]- Kondenzator
- Električni otpor
- Električni provodnik
- Elektromagnetizam
- Elektricitet
- Elektronika
- Zavojnica
- Induktivitet
Reference
[uredi | uredi izvor]- ^ Mario Solari, Definicija električnog kapaciteta. Portal Tech Learn o elektronici i raznim drugim tehnologijama učitano 12.01.2014 eng.
- ^ Publikacija o međunarodnom sistemu jedinica objavljena 2007 godine na saveznoj instituciji fizike i tehnike, Njemačka Arhivirano 20. 3. 2015. na Wayback Machine učitano 12.01.2014 njem.
- ^ a b c d e EUROPA-LEHRMITTEL, Tabellenbuch Elektrotechik, 2009, Haan-Gruiten, 23. Auflage ISBN 978-3-8085-3219-5 njem.
Vanjski linkovi
[uredi | uredi izvor]Portal HyperPhysics o fizici i njenim granama. Univerzitet za astronomiju i fiziku Atlanta, Georgia, SAD učitano 12.01.2014 eng.